©

rcc parking

Betoondetailide kaitse ja renoveerimine

©

Betoon vajab kaitset ja seda tuleb renoveerida

Mitte miski ei kesta igavesti

Survekindlate ehitusdetailide valmistamine veekindlast mördist ja kivitükkidest, mis koos kõvenevad ühes raketises, saavutas juba 1. sajandil pKr oma läbimurde ja muutus hilisemas rooma-keiserlikus arhitektuuris määravaks. Rooma betoonist, mida täna – võttes eeskuju Vitruvist – tähistatakse ka kui „Opus Caementitium“, rajati tol ajal kogu Euroopas fantastilisi ja monumentaalseid ehitisi, mida imetletakse peaaegu 2000 aasta pärast alati ka veel tänapäeval.

Keskajal vajus see betoonehitustehnika unustuste hõlma ja avastati uuesti alles 1700. aasta paiku. Sellest ajast peale muutus betoon pidurdamatult meie aja ehitusmaterjaliks. Vaatamata betooni kõrgele kvaliteedile ja vastupidavusele võivad siiski tekkida kahjustused, mis muudavad vajalikuks renoveerimise ja täiendava kaitse.

Betoonikahjustuse põhjuste juures tuleb eristada keskkonnamõjusid ja valmistuspuudusi. Keskkonnamõjudeks võivad olla heitgaasid, happelised sademed, pakane ja sulatussoolad. Sealjuures muutuvad keemilised omadused nii, et terasarmatuur hakkab betoonis roostetama.
Kahanemispraod, tühimikud, kruusapesad ja liiga väike betoonikate on tüüpilised valmistuspuudused, mis samuti soodustavad armatuuri korrodeerumist. Kahjupõhjuste ja kahjupiltide mitmekesisuse tõttu raudbetoonkonstruktsioonidel on juba palju aastaid erinevaid renoveerimispõhimõtteid. Need on toodud näiteks Saksa raudbetooni komitee (DAfStb) direktiivis „Betoondetailide kaitse ja renoveerimine (korrashoiudirektiiv)“ ja euro-standardiseerias EN 1504 (Saksamaal DIN EN 1504) „Kandvate betoonkonstruktsioonide kaitse ja renoveerimise tooted ja süsteemid“.

©

Kahjustused betoonehitistel

Kahjustusi raudbetoonehitistel saab jaotada kahjustusteks betoonil endal – betooni korrosioon – ja kahjustusteks, mis puudutavad armatuuri – terase korrosioon.

Betooni korrosioon:

Üldjuhul on nendeks mõjud väljastpoolt, mis võivad tekitada betooni purunemist. Näideteks on:

• Pakase mõju sulatusvahenditega ja ilma

• Keemiline agressioon

• Kulumiskoormus

Betooni korrosiooni erinevad liigid klassifitseeritakse, olenevalt keskkonnatingimustest, (DIN EN 206-1 / DIN 1045-2 järgi), mis betoondetailile mõjuvad.

Terase korrosioon:

Noores betoonis on teras poorides oleva vee kõrge aluselisuse (pH ≥ 12,5) tõttu korrosiooni eest kaitstud. Selliste pH-väärtuste juures moodustub terase pinnale mikroskoopiliselt õhuke oksiidikiht, mis praktiliselt välistab raua reageerimise. Kui betooni pH-väärtus langeb karboniseerumise tõttu väärtustele alla 10 või kui kloriidide sisaldus ületab kriitilise väärtuse, läheb „looduslik“ korrosioonikaitse kaduma. Niiskuse ja hapniku samaaegsel juuresolekul tekib siis terase korrosioon. Kuna korrosioonisaadused võtavad enda alla suurema ruumala kui lähteained, hakkab kattev betoon selle tagajärjel tihti lahti tulema.

©

Renoveerimissüsteemid

Iga kahjujuhtum vajab renoveerimiseks individuaalseid lahendusi. Ühiselt koos Remmersi projekteerimisosakonnaga on nõuetekohane renoveerimine professionaalsete süsteemide abil garanteeritud.

Remmers seab betooni renoveerimises täielikult uusi mastaape. Meie Betofixi sortimendi abil saab betooni renoveerida alates korrosioonikaitsest kuni pinnakateteni ainult ühe päeva jooksul. See ei säästa mitte ainult aega, vaid ka raha. Lisaks sellele iseloomustavad Betofixi ka erilised omadused ja koormatavused. Renoveerimismörtide väga oluliseks omaduseks ekstreemselt koormatud vesiehitiste juures on kloriidi migratsioonikoefitsient. Kloriidid tekitavad armeeritud betoonis väga kiiresti olulisi betoonikahjustusi, seetõttu tuleb võimalikult püüda takistada sissetungimist. Vastavad kontrollimised on välja töötatud uudselt soolveega koormatud betoondetailidele. Tulemuse saab üle kanda kõigile betoondetailidele, mille tugevasti mõjub sulatusoola sisaldav vesi.

See kehtib iseäranis liiklusrajatistele, mis puudutavad nii liikuvat kui ka seisvat liiklust. Tüüpiliseks näiteks on parkimismajad või maa-alused garaažid ja siin iseäranis piilarid ja tugede alused, mis on tihti kaitsmata ja millele mõjub sõidukite poolt sissetoodud sulatussool. Siin tagab Betofix R4 kasutamine neli korda nii pikad kahjustusevabad püsivusajad kui parimal võrdleval tootel. Remmersi Betofix R4 näitab juba 28 päeva pärast sellist tulemust, mis on rohkem kui kaks korda paremad kui konkurentide toodetel. Edeneva reaktsiooniajaga paraneb tulemus veelgi.

Palju kahjustusi betoonehitistel tekivad pragude ja tühimike tõttu, mis võimaldavad kahjulike ainete sissetungimist ehituskonstruktsiooni sisse. Need kahjustavad mõjud mõjutavad betooni funktsionaalsust ja vähendavad sellega samuti oluliselt ehitise kandevõimet. Kõige sagedasemad pragude tekkimise põhjused on mahu kahanemine, staatiliste tingimuste muutumine vajumise tõttu, ehitusdetaili omapinged, kliimakõikumised (iseäranis pakane) ning armatuuri korrosioon. Puuravade injekteerimise või kahjustatud kohtade niisutamisega sobivate praotäitevahenditega saab betooni täieliku kasutamise ja funktsionaalsuse uuesti taastada. Pragude saneerimise eesmärkide defineerimiseks on vajalikud põhjalikud teadmised niiskuse kohta pragude servadel, pragude laiuse muutumise ning pragude struktuuri kohta.

Niiskuse ehitusmaterjali sissetungimise takistamine on üks palju sajandeid tuntud ehitiste kaitsemise meetoditest. Juba Vitruv kirjeldas oma teoses „De Architectura Libri Decem“ looduslike õlide kasutamist, et muuta mört vetthülgavaks ja sellega vastupidavamaks. Tänapäeval lahendatakse need ülesanded kaasaegsete kaitseainetega, mille tõhusus ja kestvus tagatakse kõrge kvaliteediga toimeainete ja sideainetega.

Pinnakatteid ja impregneerimismaterjale kasutatakse erinevate funktsioonidega kaitsekihina. Kahjulike ainete betooni sissetungimise kaitse ja sellega seotud niiskusesisalduse reguleerimise ja elektrilise takistuse suurendamise kõrval saab suurendada ka füüsikalist vastupanuvõimet. Sellele lisandub pragude jäiga või paindliku tihendamise võimalus ning suur kujundusvõimaluste mitmekesisus kontrollitud pinnakaitsesüsteemidega OS 1 kuni OS 11.